Keramičke plombe: savršena funkcionalnost i estetika

15-10-2024

U stomatologiji su trajnost, funkcionalnost i estetika, ključni za izbor materijala za popravku zuba. Tradicionalne bele plombe, iako standardne, često gube oblik, menjaju boju ili ispadaju. Nasuprot tome, keramičke plombe, izrađene uz pomoć najnovije CAD/CAM tehnologije i CEREC mašine, omogućavaju precizno uklapanje sa zubom, pružajući dugotrajnost i prirodan izgled

Vrste keramičkih plombi

Pod keramičkim plombama podrazumevamo nekoliko vrsta dentalnih nadoknada. Keramički inleji su rešenje slično kompozitnoj plombi, ali kvalitativno bolje. Keramički onleji – odnosno keramičke plombe, pokrivaju i vrh zuba, dok delimične, tj. parcijalne zubne krunice – pokrivaju veći deo zuba. Razlika između onleja i parcijalne krunice je u tome što krunica uvek obuhvata i bar jednu bočnu stranu zuba, dok kod onleja to nije slučaj.

Keramičke plombe se odlikuju vrhunskom funkcionalnošću i estetikom

Keramičke plombe – vrhunski kvalitet i dug vek trajanja

Korišćenjem keramičkih plombi moguće je u potpunosti rekonstruisati zub oštećen karijesom, frakturom ili starim amalgamskim ispunom, i to na način koji maksimalno štedi zubnu strukturu, bez dodatnog struganja. Zahvaljujući razvoju tehnologije, keramičke plombe od 2015. godine izrađujemo za nekoliko minuta pomoću CEREC mašine, dok je ranije izbor bio ograničen na zubne krunice, koje zahtevaju smanjenje zubne mase, ili velike plombe, koje nisu dugotrajne. Sa karakteristikama koje poseduju, keramičke plombe trenutno predstavljaju najbolje rešenje u savremenoj stomatologiji za restauraciju prirodnih zuba.

Zašto su obične bele plombe nedovoljno dobro rešenje?

Standardne bele plombe (dok su se ranije koristile sive amalgamske plombe) mogu varirati u tehnološkoj naprednosti, s obzirom na to da mogu sadržati nanočestice ili keramičke komponente. Ipak, zajedničko im je da imaju gustinu sličnu plastelinu i postaju tvrde tek nakon nanošenja u slojevima i osvetljavanja lampom. Sve kompozitne plombe s vremenom se menjaju – mogu popuštati na spojevima, pucati, menjati boju, pa čak i ispadati, što je posledica njihovog sastava i postupka izrade. Tokom osvetljavanja lampe, koje je potrebno za stvrdnjavanje kompozitne plombe, dolazi do kontrakcije materijala i popuštanja spoja između plombe i zuba. Što je plomba veća (odnosno, što je veći kavitet na zubu), veći je i procenat skupljanja plombe nakon stvrdnjavanja.

Stari amalganski ispuni zamenjeni novim keramičkim

Visoka funkcionalnost i estetika keramičkih plombi

Keramička plomba, budući da je nekompozitna i izrađena od homogenog komada keramike, nema mogućnost skupljanja. Na prvi pogled, bela plomba ima prednost jer je meka i može se lako prilagoditi kavitetu, ali zahvaljujući CEREC mašini i digitalnom skeniranju zuba, keramička plomba sada može savršeno prekriti kavitet, bez ostavljanja prostora između zuba i plombe. Taj minimalni prostor između zuba i keramičke plombe popunjava se cementom. Minimalna količina cementa je veoma važna za zdravlje zuba, funkcionalnost i estetiku plombe, a sve to omogućava CAD/CAM tehnologija, koja nam dozvoljava da zub trodimenzionalno skeniramo i prepustimo mašini da izradi plombu tačno prema dimenzijama dobijenim skeniranjem.

Keramička plomba izrađena CAD CAM tehnologijom, savršeno pristaje nedostajućem delu zuba

FOTO: arhiv

FacebookFacebook MessengerSMSWhatsAppViber

Ostavite komentar