Tokom godina naša koža stari i menja se njena struktura, što zahteva razne pristupe i metode podmlađivanja. Koje procedure najčešće koriste i kolika je njihova efikasnost, otkrivaju stručnjaci za estetsku medicinu i hirurgiju
Fileri u mlađoj dobi, kombinacija tretmana u starijoj
„Problemi sa kožom najranije nastaju u 20-im godinama i to oštećenjem izazvanim suncem”, kaže dr Ričard Glogo – profesor dermatologije na Univerzitetu Kalifornija u San Francisku. ”Osobe u 30-im i 40-im, uglavnom imaju problem sa borama u pokretu, što se posebno primećuje prilikom smejanja. Taj problem se rešava pomoću dermalnih filera. Do pedesete već se pojavljuju „bore u mirovanju“, odnosno duboke linije poput brazdi koje se primećuju i na licu bez posebne ekspresije. U ovom stadijumu je potrebna terapija laserska terapija lica u kombinaciji sa filerima”, zaključio je dr Glogo.
Razne neinvazivne procedure
Marijan Nortington, dermatolog na Univerzitetu Alabama u Birmingamu, kaže da neretko pokušava kombinovati različite procedure s obzorom na probleme koji se javljaju tokom vremena:”Ponekad koristim laserske tretmane da bi uklonila bore i braon fleke u kombinaciji sa botoksom ili filerima za popunjavanje „smejalica. Kod mene dolaze osobe sa izuzetno izraženim takmičarskim duhom u poslu, osobe koje žele da izgledaju što je mlađe moguće, a da niko ne može da primeti šta su zapravo uradili sa licem“, pojašnjava dr Nortington.
Samo hirurgija ima trajan rezultat
Za razliku od dermatologa, plastični hirurg dr Sem Hamra iz Dalasa ima drugačije mišljenje. Smatra da su neinvazivni tretmani za podmlađivanje uglavnom samo ”bacanje para”: ”Ljudi zaista preteruju u korišćenju raznih kozmetičkih preparata kao sa troškovima za podmlađivanje, a na kraju godine ne vide nikakav efekat na svojim licima jer su rezultati kratkotrajni. Zbog toga se moji pacijenti više okreću trajnijim – hirurškim metodama. Neki klijenti se podvrgnu faceliftingu , odnosno podizanju lica već u mlađem dobu da bi se kasnije samo „dorađivali“ u godinama koje dolaze.
FOTO: arhiv