Verujemo da ste barem jednom u životu čuli od neke babe kako je urin dobar za negu lica, ali tome naravno niste pridodali posebnu važnost. Prema pisanju Independenta , urinoterapija je u poslednje vreme postala hit u Americi , ali stručnjaci upozoravaju da izbegavate ovaj bizaran trend
Maska od mokraće za savršen ten?
Tretman se sastoji od prikupljanja urina, namakanje krpa u njega i zatim nanošenje tih istih krpa na lice. Kada se maska osuši lice se pere mlakom vodom. Oni koji ga praktikuju, tvrde da je savršen lek protiv psorijaze, ekcema i da akne jednostavno čisti sa lica. Navodno, mokraćna kiselina radi snažan piling i omogućava da koža iskoristi korisne sastojke iz urina, na prvom mestu ureu.
Eksperiment sa lošim svršetkom
Kako bi se uverila u delotvornost, novinarka Independenta odlučila je isprobati ovaj tretman , ali čini se kako se baš i nije oduševila rezultatom. Kaže da je osetila sve, samo ne poboljšanje, a na kraju je zaradila i ozbiljnan dermatološki problem . Koža joj je bila iritirana i posle nekoliko dana je dobila osip.” Nikada ga više ne bi ponovila”, zakjučila je.
Stručnjaci upozoravaju na bizarnost ovog tretmana
Njujorški dermatolog Sejal Seh upozorila je žene na štetnost ovog bizarnog tretmana: ”urin je uglavnom sačinjen od vode i u njemu ima vrlo malo uree. Sadrži manje od 5 odsto dok proizvodi za negu kože s ureom sadrže najmanje 10 odsto. Umesto mokraće mnogo je bolje da koristite jabukovo sirće ili ulje čajevca”, pojasnila je dr Seh. No to nije sve. Postoje i tvrdnje da ispijanje urina ima detox učinak na organizam, ali to nije naučno utemeljeno. Za detoksikaciju tela, uravnotežena ishrana, unos tečnosti i zdrave navike, imaju mnogo dokazaniji efekat.
Ne postoje naučni dokazi o pzitivnom delovanju urina na kožu
Nanošenje urina na lice, koje je deo urinoterapije, nije podržano naučnim dokazima kada je reč o podmlađivanju ili lečenju dermatoloških problema. Ne postoje ozbiljne kliničke studije koje potvrđuju efikasnost urina u tretmanu akni, podmlađivanju ili rešavanju drugih problema s kožom. Urin sadrži otpadne supstance, kao što su amonijak i soli, koje mogu izazvati iritaciju, posebno kod osoba sa osetljivom kožom. Postoji i rizik od bakterijskih infekcija.
FOTO: Arhiv