Menopauza: biotehnološke inovacije donose nadu ženama širom sveta

14-12-2024

Menopauza predstavlja izazov za mnoge žene, obeležena je padom hormona, što izaziva simptome poput valunga, nesanice i promena raspoloženja. Dok hormonska terapija nije uvek pogodna, novi lekovi poput Elinzanetanta obećavaju efikasnije ne-hormonske tretmane koji bi mogli poboljšati kvalitet života za mnoge žene u menopauzi

Valunzi: Najčešći i najiritantniji simptom menopauze

Valunzi su najčešći simptom menopauze. Procenjuje se da će 80% žena u SAD-u iskusiti ove neugodne nalete vrućine. Iako mnoge žene pate od valunga, velik broj njih ostaje bez adekvatnog tretmana, delimično zbog nedostatka edukacije i svesti o mogućnostima lečenja. Ovaj problem postaje globalni izazov.  Predviđeno je da će do 2030. godine,  1,2 milijarde žena širom sveta iskusiti  neugodne valunge.

Elinzanetant: Revolucija u lečenju menopauzalnih simptoma

Elinzanetant je prvi lek ove vrste, razvijen od strane Bayera. Kao dualni neurokininski antagonist, on deluje na specifične receptore u mozgu povezane sa termoregulacijom, čime smanjuje učestalost i intenzitet valunga. Istraživanja su pokazala da ovaj lek ne samo da poboljšava simptome valunga, već i pozitivno utiče na san i raspoloženje žena, što čini svakodnevni život lakšim.

Elinzanetant vs. Veozah: Koji lek će biti lider na tržištu?

Elinzanetant i Veozah su lekovi odobreni od strane FDA i dele sličnu funkcionalnost.  Oba deluju na regije mozga povezane sa termoregulacijom. Ipak, Elinzanetant ima prednost jer utiče na oba receptora NK-1 i NK-3, čime dodatno pomaže u smanjenju nesanice i stabilizaciji raspoloženja. Ove razlike mogu omogućiti Elinzanetantu da zauzme dominantnu poziciju na tržištu tretmana menopauzalnih simptoma.

Delovanje rapamicina: Da li lek može odložiti menopauzu?

Iako istraživanja još uvek nisu završena, Rapamycin, lek koji se koristi za prevenciju odbacivanja transplantiranih organa, pokazao je potencijal u odlaganju menopauze. U istraživanjima na životinjama, Rapamycin je usporio starenje jajnika i produžio reproduktivni vek. Rani rezultati ljudskih kliničkih ispitivanja sugerišu poboljšanja u zdravlju, energiji i izgledu žena. Ta saznanja otvaraju mogućnost za dalje istraživanje ovog leka kao alata za odlaganje menopauze.

Potreba za boljom zdravstvenom negom i pristupom lečenju

Iako bi novi tretmani mogli značajno poboljšati kvalitet života žena, postoji veliki jaz u pristupu medicinskoj nezi. Istraživanja pokazuju da mnoge žene nemaju adekvatnu podršku od svojih lekara i da je samo mali procenat žena upućen na specijaliste za menopauzu. To stvara potrebu za reformama u sistemu zdravstvene zaštite, ali i sve veći broj startupa i wellness brendova koji nude alternative kao što su hormonski suplementi i prirodni tretmani.

FOTO: arhiv

FacebookFacebook MessengerSMSWhatsAppViber

Ostavite komentar