Uredbom Evropskog parlamenta i veća o živi, prošle su godine donesene nove odredbe i uveti za upotrebu i njeno skladištenje. Na temelju toga, od 1. januara 2019. , zubni amalgam sme se upotrebljavati samo u obliku unapred doziranih kapsula, a stomatolozima se zabranjuje upotreba žive u rasutom obliku
Direktiva EU o zabrani
Sudeći prema novim direktivama EU, amalgamske plombe, u narodu popularno zvane crne plombe, koje ima većina stanovnika Srbije, postepeno će otići u historiju. Za ukidanje amalgamskih plombi pobrinut će se Direktiva EU-a od 1. jula 2018. godine, koja i govori o zabrani amalgamskih plombi u ustima.
Od sledeće godine samo bele plombe
Uskoro će dakle, zube ukrašavati samo bele plombe, koje mnogi i sada stavljaju, ali koje se dodatno plaćaju kao stomatološki nadstandard. Takođe, svaka država članica EU, do 1. jula 2019. , trebala bi izraditi nacionalni plan o merama koje planira sprovesti kako bi postupno ukinula upotrebu zubnog amalgama. U ovoj Direktivi EU-a, problem je više u ekologiji nego u zdravlju, budući da su amalgamske plombe zdravstveno ispravne.
Bele plombe su kvalitetnije i estetski prihvatljivije
Osim što je razlika u beloj i crnoj plombi vizualna, razlika je u i kvalitetu materijala. Naime, kako bi postavio crnu plombu, stomatolog mora izbušiti rupu u zubu, staviti sloj “cementa” , a potom na njega i crnu plombu. Kod postavljanja bele plombe, stomatolog mora napraviti jetkanje (stavljanje najčešće plave kiseline), zatim bond (stavljanje vezivnog sredstva) i tek tada staviti belu plombu. Dakle, postavljanje bele plombe duže se radi i upotrebljava se više vrsta materijala.
Na tržištu postoje jeftinije i skuplje verzije plombi i lepaka, pa će konačna cena koju plaća pacijent zavisiti o vrednosti materijala koji mu se ugrađuje.