Izgledalo je kao bubuljica a sada je ostao bez pola lica

07-06-2024
Featured Video Play Icon

Kada je prvi put 2015. ugledao bubuljicu na svom licu, nije ni slutio da će ga ona gotovo stajati života. Od tada, 40-godišnji Branislav Đokić ima dijagnozu bazocelularnog karcinoma kože. Uradio je 4 hirurška zahvata uklanjanja tumora a onda je odlučio rešenje potražiti u MOHS mikrohirurgiji. Ona je tek razotkrila prave razmere problema i usledele su 3 nove operacije u kratko vreme…

BRANISLAV ĐOKIĆ

Borba s karcinomom kože traje od 2015.

”U samom početku izgledalo je kao mala bubuljica koja je odstranjena hirurškim zahvatom. Međutim pH analiza je pokazala da je tumor još uvek prisutan, U tom trenutku nisam bio dovoljno edukovan i uradio sam drugu operaciju. Uklonili su malo više od te same bubuljice ali rezultati su ponovo ukazivali na tumor u telu. Usledila je treća operacija, nakon koje sam odlučio napraviti malu pauzu, budući da ranica nije krvarila. Nalazi su nažalost, opet bili loši i uradio sam novu hiruršku intervvenciju na VMA, gde mi je uklonjen deo hrskavice i kože. Ponovio se isti scenario sa lošim nalazima i predložena mi je peta operacija, Čim  sam čuo da u Beogradu postoji MOHS mikrohirurgija, odmah sma potražio dr Aleksandra Krunića i zakazao termin zahvata”, kaže Branislav Đokić.

MOHS mikrohirurgija za precizno odstranjivanje tumora kože

”Pacijent od 2015. ima dijalnozu, bazocelularni karcinom kože. Reč je o njegovoj sklerotičnoj formi koja se širi preko margina tumora. Primenili smo MOHS mikrografsku hirurgiju koja je minimalno invazivna ali sa maksimalnim očuvanjem zdravog tkiva. Sama intervencija se obavlja pod lokalnom anestezijom i ima više od 99% uspeha, ukoliko se dođe u prvom stadijumu bolesti. Odstranjeni tumor se istog trena analizira u našoj laboratoriji. Pažljivo se se pregledavaju margine, kako ne bi zaostao deo bolesnog tkiva. Branislavu smo odstranilo povšinski sloj kože na nosu i obrazu, međutim rezultati su pokazali kako se tumor proširio u dublje slojeve. Zato  smo pacijenta uputili na novu intervenciju”, pojasnio je dr Aleksandar Krunić, dermatolog i sertifikovani MOHS mikrohirurg.

DR ALEKSANDAR KRUNIĆ – MOHS MIKROHIRURG

Novo uklanjanja karcinoma prema MOHS mapi uz rekonstrukciju

”Dr Krunić je uputio pacijenta sa tačnom MOHS mapom tumora, kojeg je bilo potrebno ukloniti. Skinuli smo smo označeni sloj zahvaćenog tkiva, međutim patohistološki rezultati su pokazali da je tumor još uvek prisutan na 2 mesta. Na samom vrhu nosa i uz samu liniju resekcije.  Usledilaje druga operacija gde smo se uglučili na još širu resekciju samog tkiva koje je uključivalo i uklanjanje gotovo celokupnog nosa. Potom smo odradili prvi akt rekonstrukcije nosa i rekonstrukcije malarne regije a na operaciji je asistirao i dr Milutin Nikodinović, spec maksilofacijalne hirurgije.  Rezultati nalaza ovoga su puta bili potpuno čisti, odnosno pokazali su da tumora više nema”, dodaje dr Miloš Vučetić, spec plastične i rekonstruktivne hirurgije koji je operisao pacijenta.

DR MILOŠ VUČETIĆ, SPEC PLASTIČNE I REKONSTRUKTIVNE HIRURGIJE

Tumor je pobeđen, slede novi hirurški  izazovi

”Tumor je napokon pobeđen. Pristupilo se prvoj od niza rekonstrukcija  Ono što sam naknadno saznao je  da sam imao dva pod tipa bazocelularnog karcinoma. Situacija je bila nimalo dobra po mene ali sada je sve u redu. Kada se vrati ta funkcionalnost nosa i kada se obnovi sluzokoža, pristupiće se paralelnoj rekonstrukciji dela režnja koji je ostao. Potom sledi nova operacija rekonstrukcije   nosne piramide. Kasnije ćemo uraditi i neke kozmetske zahvate da to bude prihvatljivo i za mene i za moju okolinu. Za kraj bih želeo da apelujem na sve čitatelje vašeg portala. Ako primetite bilo kakvu promenu na vašoj koži, ne budite sami svoj doktor. Neka vam ne bude teško otići na pregled. Poslednji zahvat koji sam uradio je veoma teško psihički izdržati ali uz pravu podršku i disciplinu, sve se može”, rekao je četrdesetogodišnji Branislav Đokić.

DR MILUTIN IKODINOVIĆ, SPEC MAKCILOFACIJALNE HIRURGIJE

Ne izlažite se dugotrajno suncu, čak ni kada ste na plaži

Sunčevo zračenje, posebno UV zračenje, je glavni faktor rizika za razvoj bazocelularnog karcinoma i drugih vrsta raka kože. Ljudi sa svetlom puti, plavim ili zelenim očima, crvenom ili plavom kosom i sklonostima ka opekotinama od sunca imaju veći rizik od razvoja karcinoma kože. Razlog je taj što svetla koža ima manje melanina, pigmenta koji apsorbuje UV zračenje i štiti ćelije kože od oštećenja. Prevencija uključuje zaštitu od sunca i redovne dermatološke preglede. Takođe izbegavajte dugotrajno izlaganje suncu, što se posebno odnosi na sunčanje tokom godišnjih odmora.  Studije sprovedene u različitim zemljama pokazuju porast broja slučajeva raka kože u poslednjim decenijama, što se delimično može pripisati i oštećenju ozonskog omotača.

Više pogledajte u videu na vrhu teksta.

FOTO: Estetic

FacebookFacebook MessengerSMSWhatsAppViber

Ostavite komentar