Prva žena koja je postala licencirani stomatolog bila je Lusi Bimen Hobs 1866. Njeno interesovanje za medicinu podstaknulo je slušanje predavanje lekara, a ubrzo nakon, odbijena je na prijemnom ispitu u medicinskoj školi. To je nije sprečilo, već ohrabrilo da se bavi stomatologijom
Džonatan Taft, dekan Univerziteta za zubnu hirurgiju u Ohaju je primio je Lusi u svoju ordinaciju, ali zato drugi stomatolozi nisu pristali da je podučavaju. Nakon što je fakultet u Ohaju odbio da je primi 1861. godine, otvorila svoju ordinaciju. U to vreme, takvo što nije bilo uobičajena praksa.
Naime, samo nekoliko stomatologa imalo je potreban stepen obrazovanja za odlučiti se na tako velik korak. Lusi je nastavila da razvija privatnu praksu i u roku od tri godine postala je profitabilna. Bila je odlučna “da uđe u profesiju u kojoj bi mogla zaraditi hleb ne samo znojem, već i upotrebom mozga”.
Kasnije se udala i bila mentor suprugu na putu da postane zubar. Nakon što je stekao potrebno znanje, zajedno su otvorili ordinaciju i organizovali praksu u Kanzasu. Godine 1866. Lusi Hobs postala je prva žena koja je stekla zvanje doktora stomatološke hirurgije. Iako je njen put do titule bio dug i težak, uspeh koji je ostvarila, ohrabrio je brojne druge žene da upišu stomatološke škole i fakultete.
FOTO: arhiv