Rezultati naučnih studija dovode u pitanje uvaženo mišljenje da hijaluronski fileri traju do 12 meseci. Tokom istraživanja su korišćeni opsežni podaci o pacijentima i MRI snimci nakon ubrizgavanja. Sugeriše se potreba za preispitivanjem protokola ponovnog punjenja i naglašava ključna ulogu preciznosti magnetne rezonance za tačno poređenje
Tokom 2,5 godine se sprovodilo istraživanje na 33 pacijenta
Pre mesec dana u naučnom časopisu Plastic and reconstructive surgery – global open, objavljeni su rezultati studije o dugotrajnosti hijaluronskih filera, koju je sproveo radiolog dr Mobin Master sa Lake imaging – vodećeg istraživačkog centra za radiologiju u centralnoj Australiji i Novom Zelandu. Studija je obuhvatala 33 pacijenta koji su već duže vreme imali filere u središnjem delu lica. Istraživanju nisu mogli pristupiti oni koji su nedavno bili na tretmanu filerima ili imaju trajne punjače u licu. Tokom 2,5 godine, ispitanici su podvrgavani Magnetnoj rezonanci (MRI). Potom su radiolozi, na temelju MRI snimaka, procenjivali prisutnost filera kao i njegovu dugotrajnost.
Kod sva 33 pacijenta otkrivena je prisutnost filera
MRI skeniranje je potvrdilo prisutnost HA kod sva 33 pacijenta. 21 pacijent poslednji put je bio na tretmanu filerima pre 2-5 godina, 12 ispitanika pre više od 5 godina, od kojih neki čak pre 15 godina. Rezulttai su pokazali i različite volumene HA: blagi kod devet pacijenata, umereni kod 13 i teški kod 1. Studija je potvrdila dugotrajnost hijaluronskih filera do 15 godina, sa 95% intervalom pouzdanosti od 84,47% ± 4,43%. Ovi nalazi ukazuju na značajne implikacije za prakse upotrebe filerima. Potvrđeno je i daljnje istraživanje sa većim kohortama i kontinuirano praćenje MRI slika, kako bi se u potpunosti razumela dugotrajnost HA punila i optimizovali klinički protokoli.
Rezultati studija su poznati već neko vreme
Međutim, već ranije su date naznake da je HA filer možda prisutan u tkivu znatno duže nego što se očekivalo. To su potrdili i rezultati studije koju je sprovela Dr Kate Kelso 2022. Istraživanje ke otkrilo i da se kasne komplikacije povezane sa HA filerima mogu javiti nekoliko godina nakon njihovog ubrizgavanja, ”Prisustvo HA punila je demonstrirano do 12 godina nakon aplikacije, što je znatno duže od tvrdnji proizvođača koji navode maksimalnu granicu od 24 meseca. Verovatno je da će viskozitet, kohezivnost i hidrofilnost punila, kao i da li je implantiran u duboko ili površno tkivo, uticati na trajanje delovanja, pored promenljivog biološkog i inflamatornog odgovora pacijenta”, objavljeno je u Journal of aesthetic nursing.
2,5 godine nakon aplikacije filer izazvao komplikacije
Mogućnost kasnih komplikacija urokovanih neočekivanom dugotrajnošću hijaluronskih filera, potvrđena je i u rezultatima studije iz 2022., objavljene na National library of medicine. Tim istraživača sa američkog Univerziteta Colorado School of Medicine, objavio je da ”nije poznato koliko tačno filer traje, pre nego što se u potpunosti razgradi. Prikazan je slučaj celulitisa lica pogoršanog filerima koji se pojavio 2,5 godine nakon aplikacije. Prisutnost zaostalog filera potvrđena je magnetnom rezonancom, što sugeriše da oni mogu trajati duže nego što se mislilo i delovati kao rezervoar za regionalne bakterijske infekcije otporne na antibiotike.”
FOTO: Plastic and Reconstructive Surgery – Global Open