Sigurni smo da je velik deo onih koji su se u detinjstvu gađali jarkonarandžastim bobicama pasjeg trna , kao i da ste bezbroj puta prošli pored ovog grma nesvesni njegovog čudotvornog delovanja na ljudski organizam
Među najjačim antioksidansima u svetu
Ova lekovita biljka u narodu poznata i kao vučji trn, sibirski ananas ili vukodržica, poreklom je sa Nepala a u Srbiji raste samoniklo, najviše u dolinama oko reka Drave i Dunava. Zbog ogromne snage koju sadrži u tako malim plodovima, ORAC ga stavio na sam vrh svoje liste najjačih antioksidanasa. Uz neverovatne pozitivne učinke koje ima na naše zdravlje, na kožu deluje poput faceliftinga.
Eliksir lepote i zdravlja
Pasji trn je pravi je rudnik esencijalnih masnih kiselina i karotenoida. Blagotvorno deluje na zdravlje, ali je podjednako delotvoran i u nezi lica i tela. Ulje pasjeg trna dobijeno od semenki, regeneriše kožu i zateže je kao najbolji fejs-lifting ekspert. Zaceljuje je i podmlađuje, ubija bakterije i deluje protivupalno, pa se koristi iu lečenju kože sklone aknama i bubuljicama. Zbog prisustva omega 7-palmitoleinske kiseline preporučuje se i za lečenje dermatitisa.
Sadrži 10 x više vitamina C od šipka
Voćka sadrži mnoštvo vitamina B kompleksa kao i dragocenu folnu kiselinu, gvožđe, bakar, mangan i druga važna jedinjenja. U sebi krije velike količine vitamina A, više čak i od šargarepe. Među svim voćkama ona sadrži najviše vitamina E. Obiluje i karotenom. Ima deset puta više vitamina C nego šipak.
Eliminiše radijaciju iz organizma
Ulje pasjeg trna sadrži jako retku omega-7-masnu kiselinu (3,6 i 9 takođe). Osim što povoljno utiče na kožu ona reguliše i nivo masnoća u krvi. Što se tiče biljnih izvora u manjoj količini je sadrže još maslinovo i ulje od makadamije. Zato je pasji trn za mršavljenje jako dobar izvor. O čudotvornosti pasjeg trna govori i činjenica da je korišćen u bivšem SSSR-u za otklanjanje posledica radijacije.
FOTO: arhiv