Kozmetički proizvodi i PRP ne sadrže matične ćelije

24-10-2024

Matične ćelije koje se koriste u kozmetičkim preparatima nisu ljudskog već biljnog porekla. One na određen način čuvaju našu kožu i pomažu je održati  mladom i zategnutom. Čak ni PRP tretman ne sadrži matične ćelije, iako ih često pominje. Matićne ćelije na kojima se sprovode velika i skupa klinička istraživanja i koja obećavaju velike rezultate u regenerativnoj medicini,  izoluju se iz uglavnom iz kičmene moždine ili masti

Matične ćelije u kozmetici: inovacija ili zabluda?

Matične ćelije su nediferencirane ćelije prisutne u raznim tkivima, ključne za obnavljanje i regeneraciju. Ove ćelije imaju sposobnost da se transformišu u specijalizovane, što doprinosi očuvanju zdravlja i mladosti kože. Kao najveći organ ljudskog tela, koža se stalno obnavlja zahvaljujući matičnim ćelijama smeštenim u epidermisu i dermisu. U epidermisu se nalaze u bazalnoj lamini, bulbusu dlake i lojnim žlezdama, dok dermis sadrži dermalne matične ćelije. Ova regenerativna sposobnost čini matične ćelije zanimljivim sastojkom u kozmetici, a njihova upotreba može poboljšati izgled i kvalitet kože. Ipak, važno je razlikovati stvarne prednosti od marketinških tvrdnji koje često prate ove inovacije.

Efekat kozmetičkih preparata na matične ćelije

Aktivnost dermalnih matičnih ćelija regulisana je unutrašnjim faktorima, signalima iz mikrosredine i spoljašnjim uticajima. Starenjem dolazi do promena u njihovoj aktivnosti, što je posledica slabljenja lokalnih mehanizama regulacije i izloženosti stresu. Kozmetički aktivne supstance koje se smatraju korisnima za matične ćelije kože često neutrališu negativne uticaje, kao što su UV zračenje i stvaranje slobodnih radikala, ili podržavaju optimalne uslove za regeneraciju kože i kose.

Primena biljnih matičnih ćelija u kozmetici

Ekstrakti biljnih matičnih ćelija predstavljaju inovativan pristup u proizvodnji prirodnih kozmetičkih aktivnih supstanci. Ovi ekstrakti se dobijaju u kontrolisanim uslovima, uz mogućnost stimulacije sinteze željenih sekundarnih metabolita na ekološki i održiv način. Razlike između ljudskih i biljnih matičnih ćelija, kao i faktori koji regulišu njihovu aktivnost, određuju delovanje ovih ekstrakata. Njihovo delovanje može se manifestovati u „smirivanju“ kože, antioksidantnom dejstvu, zaštiti matičnih ćelija i ćelija kože od štetnih efekata UV zračenja, kao i stimulaciji sinteze proteina ekstracelularnog matriksa.

Matične ćelije i PRP tretman

Iako se matične ćelije često koriste kao privlačan termin u svetu anti-aginga, važno je napomenuti da one ne postoje ni u PRP (platelet-rich plasma) tretmanu. PRP tretman, koji mnogi smatraju inovativnim rešenjem za podmlađivanje, koristi izolovanu plazmu iz krvi bogatu trombocitima i faktorima rasta. Ovi faktori pomažu u procesu samozaceljivanja kože, ali ne poseduju spektakularan efekat podmlađivanja kakav se često pripisuje matičnim ćelijama. Najefikasnija vrsta matičnih ćelija sa velikim potencijalom u regenerativnoj medicini, nalazi se u kičmenoj moždini (i placenti) , a njihova obrada je veoma skupa i obavlja se u visoko tehnološkim laboratorijama. Takve laboratorije nisu prisutne u industriji koja se bavi proizvodnjom kozmetike.

FOTO: Giphy / Estetic

FacebookFacebook MessengerSMSWhatsAppViber

Ostavite komentar